Social Media & Life in Thailand

A humble blog of a Czech guy working with Social Media and living in Bangkok, Thailand.

Starting my 14th year of delivering the commercial messages of all kinds using Digital Media. I have used Social Media before they were called Social Media, and I wonder every day about the miracle of the real-life human-to-human connections enhance by technology.

Nový hit v Thajsku - japonská speciální káva

Thajsko si sice zakládá na své jinakosti, ale na druhou stranu velmi ochotně přejímá trendy; a nepřekvapivě především ty z Jižní Koreje a
Japonska. Poslední japonský vynález se mezi Bangkoskou smetánkou stal doslova hitem, přestože je to věc podivná  jak co do procesu výroby, tak chutí a vůně. Stržení vlnou hipsterske kávově-kulturní expanze do Asie se totiž Japonci inspirovali cibetkovou kávou a zkombinovali proces výroby s tím nejlepším, co může Japonsko nabídnout: školačkami. Školačky po vzoru indonéských cibetek pojídají kávové třešně a poté je po přesně odměřených 36 minutách vylučují. Vzhledem k brand positioningu jsou děvčata v manufaktuře (či spíše rektofaktuře) stylově oblečená do typické hentai uniformy. Produkt je pochopitelně exkluzivní a nabízen za horentní sumy, nicméně určitá část thajské populace si na extrémně nákladné výstřelky potrpí a vysoká cena je plusem, nikoli minusem produktu.

Pokud byste chtěli kávu ochutnat, zakoupím, budete muset ale zaslat peníze předem na účet, je to drahá sranda.

O Thajkách! Díl první – profesionální amatérky

Následující trilogie nepopisuje životní svazky bílých mužů s thajskými ženami toho typu, kdy mladý cizinec přijal v Thajsku práci, pak se natrvalo usadil, zakořenil a pojal sobě rovnou ženu. Samozřejmě, takových je celá řada a jsou stejné jako všude jinde na světě – veselé i smutné, končící záhy nebo až dokud je smrt nerozdělí. Ale ty nejsou thajsky typické a tohle je vyprávění o Thajsku. Nutno dále předeslat, že se v následujících odstavcích dočtete řadu polopravd, náznaků, faktů dovedně smíchaných s osobními názory, vět skandálních i nudných, logických i navzájem si protiřečících. Nevím, čemu se divíte: řeč bude přeci o ženách a ty jsou, jak známo, nevyzpytatelné. Tak tedy: o Thajkách!

Thajky jsou krásné, ano. Ovšem dvojnásob u nich platí příměr k tropické bouři: když přicházejí, jsou vlahé, voňavé a čechrají vám vlasy (mně teda hned z několika důvodů ne). Když odcházejí, berou s sebou auta, domy...

Jmenujete se John O'Shea. Táhne vám na šestapadesát. Žijete v malém domku po matce na předměstí Kingston upon Hull. Na šest stop a kousek palce vážíte metrák, tedy vážil jste před osmi lety, když jste do naposledy zkoušel. Máte na každém oku po dioptrii, vysoký tlak, křečové žíly a před bouřkou, když klesne tlak, tak jste na umření. Když se otočíte za ženou, občas nemůžete dát hlavu nazpátek. Jste nezaměstnaný - naspořil jste něco z odstupného od zkrachovalého MG Rover, když vás vylili, a sem tam vypomáháte v místní hospodě. Váš největší úspěch za posledních deset let je výhra čtyřiceti liber v šipkách a postup Hullu do finále FA Cupu. Na rande jste byl naposledy, když padla Berlínská zeď, a nějak už nevíte, jak se to vlastně dělá. Jednou jste to zkoušel na Irene z prádelny, ale vysmála se vám. Kdybyste umřel, kamarádi z hostince O'Flann by dali do místních novin několikařádkové "s lítostí oznamujeme" a tím by to zhaslo.

Stereotyp o krásných Thajkách se jistě zakládá na pravdě; ovšem dívky a ženy ze střední a východní Evropy, Blízkého a Středního východu, Jižní Ameriky a mnoha dalších exotičtějších zemí jsou krásné neméně, navíc náš region skýtá půvab takříkajíc mnoha velikostí, odstínů, křivek, tvarů, přístupů, odstupů, stylů, způsobů a rytmů, zatímco krásná Thajka je vždy černovlasá, vždy subtilní a do nedávného zdejšího raketového vzestupu plastické chirurgie vždy chlapecký typ alias prkno. Zatímco tedy Čech, Slovák, Gruzínec či Libanonec v Thajsku uznale pokyvuje, Brit, Australan či Holanďan v nelíčeném úžasu zírá, či, jedná-li se o pičuse, nadšeně hýká, povykuje a poplácává. Nicméně Thajky mají jeden výrazný rys, který je odlišuje od klasické holky české, hezké: důraz na feminnost. Thajky svou ženskost doslova pěstují. Do vínku dostávají přirozenou štíhlost, většina z nich na ní ale tvrdě pracuje. Jídlo je sice i pro mladá děvčata, stejně jako pro všechny ostatní Thajce a Thajky, náboženství, a oproti salátomilným evropským modelkám je radost je při jídle radost pozorovat, ale hlídají se. Ženy všeho věku se rády staví do role opečovávajících submisivních panenek oděných ve zlatých lodičkách s kabelčičkami Louis Vuitton (de Patpong) a hrají u nás již téměř zapomenuté hry na lovenou oběť. Thajkám zatím nikdo nevysvětlil, že si musejí hrát i s angličáky a nosit modrou, protože jinak prožijí genderově nevyvážené dětství, a stereotypy se nadšeně podporují: především o častých svátcích spatříte na ulicích roztomilé čtyřleté thaječky v omračujícím způsobem nevkusných disneyovských kostýmcích princezniček, Sněhurek, Popelek a víl s růžovými taštičkami svíranými v prstíčkách s namalovanými nehtíčky. Jejich maminky mají pleť vylepšenou veškerou dostupnou bělicí kosmetikou, vycpané košíčky, nalepené řasy, obarvené vlasy a rudé rty. Do rejstříku zkrášlovacích pomůcek nedávno přibyla plastika, a rovný nos a dmoucí ňadra jsou dnes povinnou výbavou každé příslušnice střední třídy, opatřované s lehkostí, s jakou se dříve chodilo k holiči. Exteriér doplňuje patřičně feminní projev: Thajky v drtivé většině případů vůbec nepijí alkohol a na veřejnosti nikdy nekouří – oboje je výsadou “padlých žen” jako u nás za časů pánu ze Čtyřky a Jedové chýše. Striktní výchovou doma, ve škole a tlakem společnosti jsou nuceny se slušně chovat a vyjadřovat. Na tento fakt jsem si nedávno vzpomněl při své návštěvě českých hor, vyslechnuv mimoděk dobrou radu jedné dospívající snowboardistce druhé, že “musí víc tlačit na tu zadní, nebo se rozjebe jak piča.”

Pak ale místní pumpař Collin jednoho večera s očima navrch hlavy vyprávěl o pohádkové zemi jménem Thajsko, plné krásných snědých dívek s vlasy jako havran, očima jako mandle a tělem jako rumunská gymnastka. Tvrdil, že se ve městě zvaném Pattaya stačilo posadit na barovou sesli a slétaly se nad ním dvacetileté děvy jako kondoři na mršinu, a to navzdory faktu, že Collin jako mršina vypadá. K tomu přidal pár fotografií a historku na téma rty protahující medicimbal zahradní hadicí, a den nato jste si koupil letenku.

Česká děvčata na jednom z častých večírků

Česká děvčata na jednom z častých večírků

Thajský sen

Jste krásná. Dlouhé nohy se jemně vlní v krátké sukýnce, dvojice ňader v rozpuku se s každým krokem pohupuje, zuby se blýskají a hříva vlaje. Svět je krásný, všichni muži jsou milí, pouští vás sednout a ve froně dopředu a sem či tam, tu sleva, tu svezení, tu zážitek, tu telecí pod pultem. Nikdy nemůžete pochopit ten ohromující moment úžasu, který v Thajsku potkal miliony mužů. Na co vy jste si od dvanácti let zvykala evolucí, prodělá zde farang pětminutovou revolucí. Vybavte si Hrabalovy postavy ze Slavností sněženek. Podívejte se na monolog Tylora Durdena z Fight Clubu. Věnujte chvilku pozornosti tomu otylému čtyřicátníkovi, co na Národní sváří koleje, vyhaslému řidiči autobusu, plešatému instalatérovi, co přišel, paninko, spravit ten kohoutek. Představte si jejich svět - nikdo se neusmívá. Nikdo se neotáčí. Telecí už dostala ta kočka před nimi ve frontě. Už pochopili, že Monika Belucci z plakátu, co vylepili v pětadvaceti, je stejně vzdálená jako Lamborghini, co vylepili v osmnácti: nikdy nebude. Jsou tlustí, neohrabaní, chudí, mají ponožky v sandálech a chlupy v nose. Pak přijedou na dovolenou do Thajska… a tady se rozkydlá bledost mění v královský odstín, průměrná německá měsíční mzda v roční rozpočet rodiny, Angličtina v symbol letenky do vysněné země jménem Evropa, v thajské představě ráj, u něhož jsou místopisné názvy typu Švýcarsko a Rumunsko jednolitým synonynem pro rodiště kráčejících bankomatů. Průměrný přístavní dělník poprvé od střední školy vyvolává zájem. A je tím tak vyvedený z míry, že první amorův šíp vypálený exotickou kráskou obvykle proráží jeho slaboučké brnění, zkorodované léty pobytu na větru a dešti. Jinými slovy: platí zde pravidlo trvalé a globálně aplikovatelné: ti, kdo si vybírají, jsou ženy, nikoli muži. Jen na to v Thajsku jdou trochu jinak.

James Chester skóruje ve finále FA Cupu proti Arsenalu. Courtesy of Sky Sports,  source

James Chester skóruje ve finále FA Cupu proti Arsenalu. Courtesy of Sky Sports, source

Usadil jste se v baru na sesli a kde se vzala, tu se vzala, objevila se před vámi. "Hello!" řekla. "Hello!" řekl jste překvapeně. "How are you?" "Fine!" "What's your name?" "John". "I am Ploy, nice to meet you!" "Nice to..." "Where you are from?" "England..." "Á, England! I know England!" Je jí dvacet šest. Má dlouhé havraní vlasy a mandlové oči, přesně jak říkal Colin. Říká, že jste fešák. Naklání se k vám, směje se vašim vtipům, sem tam se dotkne vašeho předloktí, potom, alarmujícím způsobem, stehna. Když s ní později jdete domů, drží vás nežně za ruku. Drží vás za ruku! Je krásná, je dokonalá, je vaše. To, co se pak odehraje ve třech minutách a šesti sekundách na hotelu, je ještě lepší, než když dal ve finále FA Cupu James Chester gól Arsenalu.

Čím si tedy Thajsko vysloužilo zaprvé status Mekky sexuální turistiky a zadruhé místa, kam si muži se šarmem jako Homer Simpson jezdí pro manželky ve věku svých dcer? To si povíme příště.

Powered by Squarespace. Home and section backgrounds images by Chris Schultz.