Social Media & Life in Thailand

A humble blog of a Czech guy working with Social Media and living in Bangkok, Thailand.

Starting my 14th year of delivering the commercial messages of all kinds using Digital Media. I have used Social Media before they were called Social Media, and I wonder every day about the miracle of the real-life human-to-human connections enhance by technology.

TYPOLOGIE TURISTŮ V THAJSKU

Do Thajska přijíždí ročně skoro 27 000 000 turistů a většina z nich se zdrží několik dní v hlavním městě, aby poté vyrazila buď za mořem, nebo na sever do provincie Chiang Mai. Pojďme se podívat na jejich typologii.

Starší turistický pár

Poměrně respektovaný druh, obvykle ubytovaný v luxusním hotelu v centru, navštěvující typická turistická místa a využívající bohaté nabídky masáží a lázní. Je zajímavé pozorovat, jak se zralé západní ženy vyrovnávají se vzhledem a fyzickou kondicí thajských vrstevnic, zatímco se jejich manželům každým dnem protahuje obličej do smutnější a smutnější grimasy pokaždé, když porovnají svou manželku z kategorie light-heavyweight s thajskou šedesátnicí štíhlou jako proutek pohazující metrovou lesklou černou kšticí nebo minou statného Helmuta z Frankfurtu, jak supí domů s thajskou vnučkou po boku.

Mladý turistický pár

Nejoblíbenější terč všech šejdířů. Zatímco on se snaží bojovat s nekončícím předražováním a turistickými pastmi v podobě falešných průkazů, zavádějících informací a dvojích cen pro místní a turisty, ona se dojímá nad sirotčinci, uprchlíky z Barmy a žebráky z Laosu a prohlíží nabídku látek, peněženek, drobných šperků a dalších "rukodělných lokálních výrobků" dovezených z Číny.

Nutno dodat, že s postupující genderovou vyvážeností přibývá žen, které srdnatě bojují s nekončícím předražováním a turistickými pastmi v podobě falešných průkazů, zavádějících informací a dvojích cen pro místní a turisty, zatímco on se dojímá nad sirotčinci, uprchlíky z Barmy a žebráky z Laosu a prohlíží nabídku látek, peněženek, drobných šperků a dalších "rukodělných lokálních výrobků" dovezených z Číny. Typický úkaz u mladých párů ze Švédska.

Ruská rodina

Děsivý typ, který nikdo nemá rád, ale všichni chtějí jejich peníze. Jak poznamenala manažerka nejmenovaného hotelu, "Neměli jsme rádi Číňany, ale pak přijeli Rusové...". S typickým smyslem pro respekt k lokální kultuře Rusové vyžadují, aby kamkoli přijedou, vzniklo malé Rusko; již tak hrůzostrašnou Pattayu proměnili během pár let v Krym. Thajci na ulicích Pattayi a Phuketu pokřikují na kolemjdoucí "Davaj, davaj" a personál v místních podnicích se již vyměnil za rodáky z Voroněže. Celá situace podle mě skončí regulérní válkou o noční podniky mezi thajskou a ruskou mafií, čemuž se už teď snaží aktuálně vládnoucí armáda zamezit zásadním zpřísněním vízové politiky. Držím jim palce.

Pravdoláskaři z Kao San Road

Kao San Road má zajímavou historii, která se začala psát v roce 1982, respektive 2525 podle thajského kalendáře. V tento rok se šťastným číslem se z rozkazu Jeho veličenstva v Bangkoku odehrála řada oslav dvousetletého výročí založení hlavního města (resp. jeho přesun z Ayutthayi) v podobě velkolepých představení, průvodů a barvitých náboženských procesí. Celá akce odstartovala boom vnímání Bangkoku coby turistické destinace a hlavní město zažilo to, co aktuálně prožívá Barma: akutní nedostatek ubytovacích zařízení. Nízkorozpočtoví cestovatelé přesvědčili domkáře v ulicích okolo paláce, především pak právě na Kao San Road, aby je ubytovali - a změnili tak tuto ospalou ulici v turistické eldorádo a původní dva majitele podniků v miliardáře.

Moje teorie vzniku Kao San Road vypadá kapánek jinak. Jde o cosi jako filmové kulisy imitující skutečné Thajsko, v němž aktéři figurují jako herci a hrají své role podle scénáře, který napsali autoři průvodce Lonely Planet. Režisér a dramaturg si přečetli, že Siam má vypadat jako systém pouličních jídelen nabízejících výhradně Phad Thai a Som Tam, dřevěné boudy, tetovací salóny, škola thajského boxu, obchůdky a stánky s dřevěnými korálky a batikou, indická "Radži Hugo Boss" krejčovství, pouliční kejklíři, věštci, tuk-tukáři a masáže. Pražská paralela by vypadala tak, že byste se ubytovali a nikdy nevyšli z areálu pražského hradu, kam by obyvatelé dostavěli tucet žižkovských hospod, orloj, model Českého Krumlova, Darling Cabaret, sprosté taxikáře, obchod s matrjoškami, pimprlové divadlo a šraml z Karlova Mostu.

Courtesy of the image: images.cdn.fotopedia.com

Courtesy of the image: images.cdn.fotopedia.com

Toto panoptikum přitahuje turisty-pravdoláskaře, tedy batikované "jsem vegan - fair-trade - ó bože pásmo Gaza - stop jaderné energii" sluníčkové lidi. Kao San Road víří zelenohnědými sukněmi, dredy a khmérskými šálami zakoupenými při výletu na Angkor; klape vrstvami dřevěných náhrdelníků a cinká činkami v uších a nosech. Mezi dočasnými obyvateli probíhá závod o nalezení co nejmenší a nejlevnější cimry a podle mého švédského souseda Lennyho, kterému v budoucnu věnuji část blogpostu, také soutěž bez rozdílu vah a pohlaví o to, kdo se déle nemyl a neholil.

Škorpioni na špejli jsou typickým artiklem Kao San Road. Thajci škorpiony NEJÍ. Kupují si je pouze podnapilí turisté a majoritu příjmu prodejců tvoří 20 THB poplatek za fotografii, nikoli prodané zboží.

Courtesy of the image: http://mmmgoodfood.wordpress.com/

Salarymen

Japonští Salarymeni se pohybují po Bangkoku prakticky výhradně v obleku. Jejich uhlazený business casual vzhled pro nezkušené oko zakrývá fakt, že míří za co nejperverznější zábavou, obvykle složenou ze zpěvu karaoke za podpory malých thajských holčiček ve školní uniformě a saké a završené živým obrazem z hentai komiksu. Salarymeni, zejména letos, kdy turistický ruch tvrdě zasáhla politická situace, udržují v chodu celý thajský erotický průmysl; bez nich by se podle mě okamžitě zhroutil. Místní děvčata mají k Japoncům ambivalentní vztah: na jednu stranu je fajn oškubat kunčofta s platem 500 000 Kč měsíčně, na druhou stranu se již dopředu děsí, zda zase budou muset předvádět scénu ze seriálu Sailor Moon a být přitom pomazané wasabi jako minulý týden.

Pičus 

Pičus je terminus technicus vynalezený mým kamarádem a thajským veteránem Petrem P. Pičus označuje mladé muže ze západní Evropy, Austrálie a USA na dovolené typu "vyhodíme si s kucíma z kopejtka". Pičusové ze střední a východní Evropy jsou vzácní, protože na to správné pičusovství nemají peníze.

Pičusové se dělí na poddruhy Pičus obecný (Pitchus gonnorhea) a Pičus thajský box (Pitchus Muay Thai). Oba druhy jsou si nicméně k nerozeznání podobné: typickými znaky jsou na místním tržišti zakoupené tílko s nápisem "Chang", "I love Thailand" nebo "Muay Thai" a trenýrky Fairtex, což je thajsko-americká značka vybavení a škol Muay Thai, dále pak bohaté tetování, mohutné svaly a v případě sub-poddruhu Pitchus gonnorhea hipsta ještě mohutný vous. Zvukový projev tvoří primárně plácání žabek o chodila, nadšené povykování a plácání po zádech s výkřiky "mate". Nevím, čím to je, ale v Bangkoku se vyskytují prakticky výhradně bílí mladí muži, kteří vypadají, že bydlí v posilovně. Vtipné na tom ovšem je, že to nikoho nezajímá - cílovou skupinu, tj. čtyřicetikilové Thajky, metrák hovězího na steroidech logicky upřímně děsí.

Behaviorálními znaky pičuse je arogance, nerespektování místních kulturních zvyklostí, nehynoucí nadšení z nízkých cen a pocit, že si může všechno dovolit. Ve dne proklusává ve skupině okolo památek se špejlí s kusem chobotnice v ruce či spí; poddruh Pitchus Muay Thai na střídačku spí a trénuje ve více či méně na turisty zaměřeném gymu. V noci pak skupiny pičusů vyráží za objevy legendárních magických hlubin thajského erotického průmyslu. Primárním cílem je pochopitelně sbalit Thajské děvče na silný kalifornský přízvuk, mohutný biceps a šarm, protože je logické předpokládat, že osmičlená skupina nadržených mladých mužů v Bangkoku narazí na nadrženou osmičlenou skupinu mladých žen. Výprava typicky províří středem megapole v tuktucích, získá nějakou tu novou kérku, zkonzumuje další chobotnice na špejli, osmdesát čtyři piv a skončí poté bohatší o historku, jak si Jimmy nebo Sven přivedli domů tu holku s parádníma šestkama a všechno super a pak jí stáhnul kalhotky a on to byl tyvole chlap, hahahahahaha.

Na druhou stranu - kdo z nás nebyl ve dvaceti Pičusem, že...

Powered by Squarespace. Home and section backgrounds images by Chris Schultz.